Orki̇de Toprağı Nasıl Olmalıdır?
Buradasınız: Anasayfa / Blog
23 Haziran 2021, Çarşamba
Orkide Toprağı Nasıl Olmalıdır?
Orkide Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Kökleri üstte olacak şekilde yaşayan nadir çiçek türleri arasında orkideler de mevcut durumda. Tropikal yapısı ile göz dolduran orkidelere bakmak zor değil. Bunun için öncelikle orkide toprağı nasıl olmalıdır öğrenmeniz gerekir. Örnek vermek gerekirse:

  • Nem tutan toprakta kalmaları önem arz ediyor.
  • Göllenme olmayacak şekilde hazırlanmalıdır.
  • Ağaç kabuğu içeren topraklardan daha fazla verim alınır.

Bunun için önceliğiniz toprak özelliklerini değerlendirmek olmalı. Örneğin trof içeren, organik topraklara yönelebilirsiniz. Tüm bu toprak özelliklerine göre orkidelerin gelişimine tanıklık etmeniz mümkün olacaktır.

 

 

Orkide Toprak Karışımı Nasıl?

Orkide toprağı nasıl olmalıdır sorgulayanlara birkaç karışım eşlik edecektir. Örneğin yukarıda belirttiğimiz gibi ağaç kabuklarına başvurmanız en doğrusu olacaktır. Bunun için saksı içerisine yosun ve kabuklar ilave etmenizde fayda var.

Turba ile bataklık yosunu bunlar arasında başı çeker. Bataklık denilince ilk akla gelen trof oluyor. Öyle ki havasız kalan bitkiler trof toprağında yetişmeye başlar. Bataklık ve göl kenarlarında sıklıkla bu toprak türüne rastlanır. Neticesinde orkide toprağının olmazsa olmazları arasında yerini almıştır.

 

Orkide Toprak Hazırlanışı

Organik trof toprağını temin etmeniz önem arz ediyor. Ancak sadece bununla sınırlı kalmaz ve diğer malzemeleri de göz önünde bulundurabilirsiniz. Orkide toprağı nasıl olmalıdır sorgulayanlara:

  • Cam yani kaya yünü de tavsiye edilir.
  • Perlit ve Hindistan cevizi lifi kullanılabilir.

Tüm bu özel malzemeler sayesinde toprak hazır hale gelir. Son derece vitaminli ve verimli olması esas alınır. Böylece orkidelerin çürümesi mümkün olmaz. Aksine hızlı bir şekilde tomurcukları açmaya başlar. Ve uzun vadede çiçeklerinde ya da yapraklarında çürüme meydana gelmez. Yine bunun için sulamaya ve yerine de dikkat etmek gerekir.

 

 

Orkide Sulaması Nasıl Olmalı?

Orkide toprağı nasıl olmalıdır sorusuna karşı yukarıda belirttiğimiz hususları ele almanız faydalı olacaktır. Vitaminli toprak eşliğinde orkidenin gelişimini sağlamak sizin elinizde. Aynı zamanda gelişimi açısından sulamanın da doğru şekilde yapılması önemli bir yere sahip.

Başta sulamanın üstten gerçekleşmesi önem arz ediyor. Örneğin musluk altında olacak şekilde hafif hafif sulamaya geçmeniz fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda sulama kabı üzerinden işlem görülebilir. Yine kabın üstten olacak şekilde suyu akıtması gerekir. Saksı harcının tamamen sulanması burada önemli. Kurak bir şekilde kalmayacak şekilde saksının ıslanması gerekmekte.

 

 

Orkide Saksıları Nasıl Olmalıdır?

Tüm bu toprak ve sulama imkanlarını doğru saksı eşliğinde ele almak gerekir. Aksi halde verim almanız mümkün olmaz. Örneğin ufak çaplı saksıların orkidelere uygun olduğunu unutmamak gerekir. Mesela 10 – 12 cm kadar genişliğe sahip olanlr öne çıkmıştır. Haricinde:

  • Köklerin çok gelişmesi halinde saksı boyutu değiştirilebilir.
  • Dar olan saksı modelleri orkidelere iyi gelmektedir.

Neticesinde doğru toprak ve sulama metotlarından sonuç almanız uzun sürmez. Birbirinden renkli ve canlı orkidelere sahip olmanız mümkün hale gelir.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın