Torf Fi̇yatları
Buradasınız: Anasayfa / Blog
15 Temmuz 2021, Perşembe
Torf Fiyatları
Yaz sıcaklığının düşük olduğu nemli alanlarda oluşmakta olan torf, göl yataklarında veya bataklıklarda bitki köklerinin su diplerinde çürümesiyle oluşmaktadır.
Torf Fiyatları

Yaz sıcaklığının düşük olduğu nemli alanlarda oluşmakta olan torf, göl yataklarında veya bataklıklarda bitki köklerinin su diplerinde çürümesiyle oluşmaktadır. Mineral bakımından zengin olan torf, topraklarla karıştırılarak üretim ve yetiştiricilik alanında fayda sağlayacaktır. Torf fiyatları çeşitlerine ve alınacak miktara göre değişse de çoğu zaman uygun fiyatlı bir kullanım alanı sunmaktadır.

  • 10 lt : 3.20 TL + KDV
  • 20 lt : 4.70 TL + KDV
  • 50 lt : 9 TL + KDV
  • 6 metre küp ayarlı ithal torf : 2.150 TL + KDV

 

Torf Nereden Alınır?

Torf toprak ve ziraat alanında ticaret yapmakta olan birçok yerden alınabilir. Genel olarak kolay bulunan bir toprak türüdür ve zaman içerisinde kullanım alanı yaygınlaşmıştır. Torf fiyatları aynı zamanda satılan miktar üzerinden hesaplandığı gibi bununla birlikte çeşitlerine göre de farklılık gösterecektir. Sera, saksı ve halı saha gibi alanlarda kullanımına göre hem miktarı hem de alkali değeri değişmektedir.


Toprağın verimini artırmakta, köklerin nemli kalmasını sağlamakta aynı zamanda toprağa karıştırılan harcın bitkilere nakledilmesinde büyük bir rol oynamaktadır. Kullanım alanı geniş olduğu gibi faydalı olan torf, bitkilerin nemli kalması ve hava alması için ideal toprak türleri arasında yerini almıştır.


Torf Çeşitleri Nasıl Seçilmelidir?


Öteki adıyla turba olan torf, özellikle kullanım alanına göre seçilmesi gereken toprak türlerinden biridir. Genel olarak toprakla karıştırılarak kullanılması gereken bir tür olarak, alkali değerine ve pH değerine dikkat edilerek alınmalıdır. Fazla kullanımda bitkinin kökünün çürümesine neden olacağı için kullanılan toprak türüyle birlikte kullanılacak bitki türüne de dikkat edilmelidir.


Organik toprak içeriğini artırmakta olan bir tür olarak, sulama sırasında köklerin yanında bir nem çemberi oluşturacak ve uzun süreli bir nem sağlayacaktır. Bunun için sulama özelliklerine ve kullanılacak miktara da dikkat edilmelidir. Torf fiyatları incelenirken, asidik toprak ve alkali özellikleri de ön planda tutulmalı kullanım alanı buna göre seçilmelidir.


Saksı Torf Fiyatları


Saksı torf fiyatları genel olarak az kullanım alanını kapsadığı için uygun fiyatlı olacaktır. Saksı değişimlerinde ve süs bitkilerinde kullanılmakta olan torf, zannedildiği kadar maliyetli bir toprak türü değildir. Organik toprak içeriği için verimliliği artıracak, alkali ve asidik değerleri sayesinde toprağın vitamin bakımından da zenginleşmesini sağlayacaktır. Ancak torf tek başına içerisinde sadece mineral barındırmakta, bitkinin ihtiyaçlarını veya gübresini karşılamamaktadır. Bunun için torf kullanılırken özellikle başka topraklarla karıştırılır ve aynı zamanda gübreleme işlemi de yapılarak verimlilik artırılabilir. Saksı bitkileri yetiştiriciliğinde ve süs bitkisi yetiştiriciliğinde ideal torf özelliklerini bulabileceğiniz çeşitliliğe sahiptir.


Mantar Üretimi Torf Fiyatları


Nem oranı yüksek olan torf, mantar yetiştiriciliğinde özellikle ihtiyaç duyulan toprak türlerinden biridir. Kültür mantarının nem oranının yüksek olması gerektiği gibi toprağın da değerlerinin ölçülerine dikkat edilmelidir. Torf fiyatları mantar alanında oldukça fazla bir kullanım gerektireceği için maliyet açısından biraz fazla olabilir. Ancak toprak kullanımını ve su kullanımını azaltacağı için de ekonomik bir fayda sağlar. Sera yetiştiriciliği, peyzaj düzenlemeleri aynı zamanda meyve bahçelerinde de kullanılması gereken çeşitlerden biri olarak, toprağın mineral ve vitamin açısında da zenginleşmesinde büyük rol oynayacaktır. Nemli ve çok yağışlı alan özelliklerini yetiştiricilik alanına taşıyarak, işlerin kolaylaşmasını sağlayacaktır.


İdeal Torf Fiyatları


İdeal torf fiyatları kullanım alanına ve miktarına göre değişiklik göstermektedir. % 100 organik bir toprak olarak, sphagnum denilen yosun ve bataklık alanlarda bulunan değerli bir türdür. Kullanım alanında pH değeri 5,5 ile 6,5 oranlarında değişmekte olan çeşitliliği sayesinde toprağın değerini de artırmaktadır. Süs bitkileri, fide yetiştiriciliği, meyve ve sebze yetiştiriciliği aynı zamanda halı saha veya golf sahası düzenlemelerinde de kullanılabilmektedir.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın