İthal Torf Fi̇yatları 2021
Buradasınız: Anasayfa / Blog
5 Eylül 2019, Perşembe
İthal Torf Fiyatları 2021
İthal Torf Fiyatları 2021

Bitki kalıntıları, yosun ve hayvansal atıkların uzun zaman içerisinde çürüyüp toprak altında oluşturduğu kömür türevli toprağa torf adı verilir. Torf zamanla çürüyen bitkilerin toprak içerisinde kömürleşmesidir. Kömürleşme diye adlandırılan olay zaten organik bileşiklerin uzun yıllar basınç altında katı fosil yakıta dönüşmesidir. Torf bitki ve yosunların toprak altında kalmasıyla oluşur. Torf ülkemizde de torf yataklarından çıkarıldığı gibi ithal de edilebilmektedir. İthal torf fiyatları 2021 güncel listesi için yazımızın devamını okuyup bilgi edinebilirsiniz.

İthal Torf Fiyatları 2021 Piyasası

Torf fiyatları belirlenirken çıkarıldığı maden rezervi, torfun özellikleri ve PH değeri göz önünde tutulmaktadır. Bunun yanı sıra İdeal Torf, 250 Litre ithal torf 14 €, ithal torf fiyatları 2021 için belirlenen 6 m3 ithal torf fiyatı 228€’ dan başlamaktadır. Torf menşei ve daha detaylı bilgi sahibi olmak için sitemiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Torf Özellikleri

Torf, nemli ve çok yağış alan yaz sıcaklarının düşük olduğu bölgelerde, göl yatakları, bataklık ve benzeri su altındaki arazilerde yetişen bitkilerin su dibine çökerek hava ile ilişkisi kesilmiş bir ortamda yıllarca çürüyüp birikmesiyle oluşur. %100 doğal bir malzemedir. Hacim ağırlığı düşük, su tutma kapasitesi ve organik madde miktarı oldukça yüksektir. Ülkemizde çıkarılan torf topraklar genellikle asit reaksiyonlu olup PH değeri 4–6,5 arasında değişmektedir. Kullanıldığı ortamda suyun ve gübrenin bitkiye yavaşça ve düzenli bir şekilde verilmesini sağlar. Genellikle rengi sarı, kahverengi ve siyah olabilen torf kullanıldığı alanlarda bitki kök gelişim hızını arttırır.

Gübrenin topraktan yıkanarak kaybolmasını önler. Toprağın uzun süreli nemli kalmasını ve gevşemesini sağlar. Açık kahverengi veya sarımsı kahverengi lifli tipler odunsu, toprak halinde veya taneli olup asitle az alkali arasında yer alırlar. Torfun topraktan farkı bu organik artıklar tamamıyla ayrışmamış ise torf, iyi ayrışmış ve organik maddesi fazlaysa toprak adı verilmektedir. İthal Torf Fiyatları 2021 için ve torf seçerken alacağınız ürünün PH oranına dikkat edilmesi gerekir. Torf hacim ağırlığı düşük, su tutma kapasitesi yüksek bir maddedir. Büyük oranda gözeneklilik gösterirler. Bu özellikleri nedeniyle harç yapımı için çok elverişlidir. %100 doğal bir malzemedir.

Torf malzemesi asit reaksiyonludur. PH değeri 5.5-7.0 arasındadır. Azot dışında besin maddesi yer almaz. Çok su tutması ve iyon değişimi yoluyla suyun ve gübrenin bitkiye yavaşça ve düzenli bir şekilde verilmesini sağlayan önemli üstünlükleri mevcuttur. Nispeten sterildir. Orijinal durumda bulunduğu ortamdan alınan torf kurutma işleminin ardından birinci ve ikinci kırımı yapılarak müşterilerimizin isteğine göre çeşitli ebatlardaki paketlerimize sınıflandırılarak satışa sunulur.

Torf Toprak Materyal Özellikleri

İthal torf fiyatları 2021 için araştırma yaparken bu özellikleri de göz önünde bulundurmanızda fayda var;

İthal Torf Fiyatları 2021
 • İthal torf toprağı organik ve mineral maddelerce zenginleştirir,
 • Bitki köklerinin iyi hava almasını sağlar bu sayede bitkinin gelişim hızını artar,
 • Üstün çimlendirme ve köklendirme özelliğine sahiptir,
 • Toprağın, su tutma kapasitesini, bitkiyi besleme gücünü biyolojik aktiviteyi arttırır,
 • Suda çözünebilir. Gübrenin topraktan yıkanarak kaybolmasını önler,
 • PH nötr veya alkali topraklarda toprağın su tutma kapasitesini arttırır,
 • Toprağın uzun süreli nemli kalmasını ve gevşemesini sağlar.

Torf Kullanım Amaçları

 • Fidelerin karışımlarını hazırlamak için,
 • Saksı bitkilerinde,
 • Seralarda toprak yapısını geliştirmede,
 • Mantar üretiminde kullanmada,
 • Organik toprak içeriğini arttırmada,
 • Alkali ve asidik topraklarda uygun bir PH ortamı oluşturulmasında,
 • Sulama sırasında köklerin yanındaki nemi koruması için,
 • Meyve ağaçlarının köklerini dondan korumak için,
 • Golf sahalarının yapımında.
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın