Bitkinin hava ile temasının kesilmesinden sonra ortaya farklı bir toprak çeşidi çıkar. Bu durum çürümeye yol açar ve torf toprağı oluşur. Neyse ki bu toprak çeşidi %100 organik olarak son derece faydalıdır. Ve pek çok alanda kullanılır. İthal torf hangi alanlarda kullanılır merak edenler:

  • Öncelikle çiçekçilik alanında boy gösterir.
  • Toprak ıslahına dair ele alınabilir.

Hatta topraksız tarıma dair kullanılması gereken malzemelerden bir tanesidir. Seracılık gibi kullanım alanlarının çeşitlilik gösterdiği açık durumda. Bunun üzerine ithal olarak temin edilir ve yaygın kullanım alanlarına gönderilir.

Torfun Çiçekçilikte Kullanımı

Torf denilince ilk akla gelen çiçekçilik oluyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yaygın olarak bu alanda kullanılır. Ve bitkilerin gelişimine ciddi anlamda destek olur. İthal torf hangi alanlarda kullanılır sorgulayanlar:

-Çiçek: Her türlü bitkinin yetiştirilmesi adına temin edilir. Örneğin orkide ya da saksı çiçeklerine ilişkin göz önünde bulundurulabilir.

-Gelişim: Organik bir toprak olduğu için çoğu bitkinin gelişiminde başı çeker. Hatta bunun için evde üretimi yaygın hale gelmiştir. Nasıl üretildiğine göz atanlar hızlı bir şekilde hazırlayabilir ve bitki gelişimine dair kullanmaya başlayabilir.

Torfun Diğer Kullanım Alanları

İthal torf hangi alanlarda kullanılır merak edenlere eşlik edecek olanlar sayıca fazla. Yani sadece çiçekçilik adına ele alınmaz. Takiben toprak alanında da sıklıkla temin edilir ve yarar sağlar. Örnek vermek gerekirse:

  • Toprak ıslahına dair kullanılması uygundur.
  • Topraksız tarım için de göz önünde bulundurulabilir.

Görüldüğü üzere çiçek ve tarım faaliyetlerine dair aranılan malzemelerin başında gelir. Bundan dolayı ithal olacak şekilde sık sık göz önünde bulundurulur. Hatta yapımını öğrenenler kendileri temin edebilir. Gübre ve sönmüş kireç gibi birkaç malzeme üzerine hazırlanması uzun sürmez. Neticesinde organik toprağınızı temin etmiş olursunuz.

Torf Bölgeleri Nelerdir?

Daha çok bataklık ve göl kenarlarında yer alır. Bitkinin havasız kaldığı yerlerde torf toprağına rastlanmaktadır. Bu son derece organik ve faydalı olan toprak pek çok alanda kullanılır. Mesela turfancılık bunlar arasında boy göstermektedir.

Yine seracılık için göz önünde bulundurulur. Hatta mantar yetiştiriciliği açısından önemli bir yere sahip olduğunu belirtmek gerek. Hemen arkasından fide yetiştirilmesi dahi gelir. Kısacası kullanıldığı alanlar bir hayli fazla. Bundan dolayı sıklıkla üretilen organik topraklardan bir tanesidir.

Torf Nasıl Üretilir?

İsteyenler kendi bahçe ya da uygun alanlarında torf üretimine başvurabilir. Bu anlamda başta yoğun bir şekilde güneş almayan yerleri seçmek gerekir. Zeminin toprak olduğu yerlere bitki parçaları toplayarak sonuç alabilirsiniz.

Parçaların üzerine azotlu gübre eklemek gerekir. Aynı zamanda sönmüş kirece ihtiyaç duyulur. Ancak bu karışımın nemli hale gelmesi halinde sonuç alınır. Şöyle ki:

  • Her gün nemlendirilmesine dikkat edilmelidir.
  • Birkaç gün sonra bitki parçaları renk değiştirir ve toprak hazır hale gelir.