Organik toprak düzenleyici olan torf, özellikle bitki, sebze ve meyve yetiştiriciliği alanında kullanılmakta olan değerli bir materyaldir. Organikliğini bataklık ve su oranının yüksek olduğu yerlerde bulunmasından, burada yer alan bitkilerin çürüyerek su dibine çökmesiyle oluşmasından alınmıştır. Torf çeşitleri, lif oranı yüksek, pH değeri farklı olarak topaklı, koyu kahve ve açık kahve nemli toprak türleri olarak ayrışmaktadır.


Turba Toprağı Çeşitleri

Torf çeşitleri aynı zamanda turba toprak adıyla da anılmakta olan farklı türlerden oluşmaktadır. Toprak olarak ya da toprak düzenleyici olarak kullanılabilen bir tür oaln torf, nemli yapısından kaynaklı genel olarak toprakla karıştırılması önerilen bir türdür. Saksılı süs bitkileri, fidan yetiştiriciliği ve halı saha alanlarında dahi kullanılması olağan olan bir toprak türü olarak, kökleri nemli tutmasıyla tercih edilmektedir.
Açık kahve, sarı ve koyu kahve türleri alkali değerlerine göre değişiklik göstermekte, asidik özelliğiyle toprakta pH ortamını düzenlemektedir. Yetiştiricilikten, eğlence alanına kadar yansımış olan bir toprak türü olmanın yanı sıra organik toprak içeriğini de artırmaktadır.


Torf Çeşitlerine Göre Kullanım Alanları Nelerdir?


Su altında havadan yoksun kalmış bitkilerin köklerini çürüterek faydalı bir karışım haline gelen torf çeşitleri, zaman içerisinde liflenerek alkali ve asidik değerini düzenlemektedir. Bu özelliğini karıştığı toprakta da göstermekte olan torf ya da diğer adıyla turba, sulama sırasında bitkilerin köklerindeki nem oranını koruyarak yetiştiricilikte çağ atlanmasını sağlamıştır.

  • Süs ve saksı bitkilerinin yetiştiriciliğinde kullanılabilmektedir.
  • Organik toprak içeriğinin arttırılması için idealdir.
  • Meyve ağaçları, fide kökleri ve fide yetiştiriciliği alanında kullanılabilir.
  • Seralarda ideal toprak formunun oluşmasında katkı sağlayacaktır.
  • Mantar yetiştiriciliğinde kullanılması önerilen toprak çeşitleri arasında yer alır.
  • Fide karışımlarında ve toprak besin değerini artırma işlemlerinde kullanılabilecek türler arasındadır.


Torf Çeşitleri Nasıl Ayırt Edilir?

Torf çeşitleri özellikle renk ve toprağın taneli yapısına göre ayırt edilebilmektedir. Kullanılan turba türü ile torf genel olarak saksı, sera ve halı saha alanlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Açık kahve ile koyu kahve türlerine göre ayırt edilen çeşitlerinde özellikle değişen sadece alkali ve pH değerleri olacaktır. İnsan sağlığından bitki sağlığına kadar birçok alanda ilgi çeken bir toprak türü olarak, gübrelemede ve toprağın besin değerinin artırılmasında kullanılabilecek değerli bir zenginliktir. Genel olarak renk ve taneli yapısına göre toprağın alkali değeri ya da pH değeri hakkında fikir sahibi olunabilir.


Torf Bitkisel Harç Çeşitleri


Topraktaki nem oranını artırmak için kullanılmakta olan torf çeşitleri, özellikle sebze ve meyve üretim alanında nem oranını yüksek tutmak için kullanılmaktadır. Havadar yapısı ve kök çevresinde sağladığı nemlilik hem üretimde maliyetin azalmasını hem de bitkilerin sağlıklı bir şekilde yetişmesini sağlamaktadır. Torf bitkinin köklerini çevreler ve bu çevrenin ortalama bir nem oranında kalmasını sağlar. Bu da zamanla kökün korunaklı aynı zamanda besinleri alma kapasitesi yüksek bir şekilde yetişmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda meyve yetiştiriciliğinde kullanılan torf harcı köklerin don tutmasını da engellemektedir. Gübre, bitkisel karışımlarla birlikte kullanılabilmektedir.

Torf Toprağında Bulunan Maddeler


Torf toprağı besleyici bir etkiye sahip olmasa da diğer toprak türleriyle karıştırıldığında etkili bir besleyici olacaktır. Demir, çinko, magnezyum aynı zamanda sodyum minerallerini içerisinde bulunan torf, göl yataklarındaki değerli toprakların arasından çıkartılan bir bitki karışımıdır. Bu da karıştırılan toprakta bitkinin ihtiyacı olan besinleri kolay bir şekilde almasını, bu aktarımın kısa sürede karşılanmasını sağlayacak özellikleri karıştırılan toprak türüne göre vermesini sağlayacaktır.